X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

BRUCE LIU W DUSZNIKACH-ZDROJU. TRANSMISJA Z INAUGURACJI FESTIWALU CHOPINOWSKIEGO W RADIOWEJ DWÓJCE

Piątek, 5 sierpnia 2022

Laureat I nagrody XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina

w Warszawie w 2021 roku zainauguruje swoim recitalem 77. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju. Początek transmisji na antenie Programu 2 Polskiego Radia

w piątek, 5 sierpnia, od godz. 20.00. Kolejne transmisje i relacje z wydarzenia na antenie Dwójki

– następna już w niedzielę, 7 sierpnia, od godz. 20.00 – w audycji „Letnia promenada”.


Pierwszy Festiwal Chopinowski w Dusznikach, odbył się w 1946 roku. Zorganizowano go dla uczczenia 120. rocznicy koncertu Chopina w tym kurorcie. Wystąpiło dwoje artystów: Zofia Rabcewiczowa i Henryk Sztompka. W ciągu dziesięcioleci festiwale dusznickie przeszły zauważalną ewolucję. Początkowo propagowały wyłącznie dzieła Fryderyka Chopina i pianistów polskich. W tym sensie była to impreza krajowa o doniosłym znaczeniu, ponieważ Duszniki tworzyły forum, na którym nasi wirtuozi prezentowali swoje widzenie muzyki Chopina. Tutaj ścierały się poglądy estetyczne, pianistyczne preferencje, a jednocześnie krystalizacji ulegał styl interpretacyjny.

Dla występujących artystów Duszniki były zawsze wymagającą i specyficzną estradą – tutaj na Chopinie znał się każdy. Krytycy muzyczni i wytrawni melomani, uczestniczący w festiwalach każdego roku, nie przepuszczali niczego, co mogło psuć obraz muzyki Chopina. Stąd wykonawcy, poddawani surowej ocenie, nie mogli liczyć na pobłażliwość audytorium. Zdarzało się, że nawet utytułowani artyści dawali słabe występy. Były więc załamania, ale znacznie częściej słuchacze byli świadkami wspaniałych uniesień.

Program tegorocznej edycji zapowiada się znakomicie – organizatorzy zaplanowali koncerty m.in. Dang Thai Sona, Rafała Blechacza, Vadyma Kholodenki i Jana Lisickiego. Wydarzenie rozpocznie się od mocnego uderzenia – podczas recitalu inauguracyjnego przed festiwalową publicznością zaprezentuje się Bruce (Xiaoyu) Liu – laureat i objawienie XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2021 roku. Artysta (rocznik 1997) jest absolwentem Konserwatorium Muzycznego w Montrealu w klasie Richarda Raymonda, a obecnie kontynuuje naukę pod kierunkiem Dang Thai Sona. Współpracował z takimi zespołami, jak: orkiestry symfoniczne Cleveland i Montrealu, Orkiestra Filharmonii Izraelskiej, Orchestra of the Americas, Camerata Jerusalem. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Sendai, Montrealu, Viseu, Tel Awiwie i wspomnianego Konkursu Chopinowskiego.

Program koncertu: Johann Sebastian Bach – Suita francuska nr 5 G-dur BWV 816 (Allemande, Courante, Sarabande, Gavotte, Bourrée, Loure, Gigue), Fryderyk Chopin – Ballada F-dur op. 38, Ballada As-dur op. 47, Maurice Ravel – Miroirs (Noctuelles, Oiseaux tristes, Une barque sur l’océan, Alborada del grazioso, La vallée des cloches), Ferenc Liszt – Réminiscences de Don Juan, S.418; wyk. Bruce (Xiaoyu) Liu – fortepian

W przerwie koncertu Róża Światczyńska zaprasza na rozmowę z artystą.

  • W niedzielę, 7 sierpnia, kolejna transmisja z Festiwalu: w audycji „Letnia promenada” kameralny występ fortepianowego duetu Jussen & Jussen, czyli braci Lucasa i Arthura. W programie utwory Mozarta, Schuberta, Chopina, Debussy’ego, Smitha i Ravela. Początek o godz. 20.00. Zaprasza Róża Światczyńska. W przerwie rozmowy Marcina Majchrowskiego z wykonawcami i gośćmi Festiwalu.
  • Tego samego dnia, w audycji Cafe „Muza” (godz. 10.00-11.00) Marcin Majchrowski zaprasza na dyskusję z udziałem prof. Ireny Poniatowskiej, Zofii Owińskiej oraz prof. Piotra Palecznego – z okazji jego jubileuszu 30-lecia dyrekcji artystycznej Festiwalu.
  • O kolejnych transmisjach z Festiwalu Chopinowskiego w radiowej Dwójce można dowiedzieć się na stronie: www.dwojka.polskieradio.pl.


« wstecz