X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

JÓZEF SKRZEK UHONOROWANY PRZEZ POLSKIE RADIO NAGRODĄ MEDIÓW PUBLICZNYCH W KATEGORII „MUZYKA”

Wtorek, 30 listopada 2021

Wybitny muzyk, kompozytor oraz pionier polskiego rocka progresywnego i elektronicznego Józef Skrzek otrzymał 29 listopada Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii „Muzyka” w wysokości 100 tys. zł. Polskie Radio doceniło muzyka za: wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki rozrywkowej – w jej najbardziej ambitnym wydaniu oraz za umiejętne łączenie sacrum z profanum.

Podczas uroczystej gali w siedzibie TVP wręczone zostały również Nagrody w pozostałych kategoriach, czyli: „Obraz” (nagradza kapituła TVP), „Słowo” (PAP) oraz „Idea” (rozgłośnie regionalne Polskiego Radia – Audytorium 17). Retransmisja gali we wtorek 30 listopada w radiowej Jedynce o godz. 21.00.

Józef Skrzek to pionier rodzimej sceny rocka progresywnego i elektronicznego, basista, multiinstrumentalista, kompozytor zaskakujący i zachwycający słuchaczy już od ponad 50 lat. Muzyk pochodzący z Górnego Śląska (ur. w 1948 r. w Siemianowicach Śląskich) ukończył renomowaną szkołę średnią im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach w klasie fortepianu. W 1969 roku rozpoczął współpracę z formacjami: Mariolaine & Swinging Soul Corporation, Ślężanie i Ametysty. W 1970 roku został członkiem zespołu Breakout, z którym nagrał płytę „70a”. W 1971 roku założył – wraz z Apostolisem Anthimosem i Jerzym Piotrowskim – Silesian Blues Band (od 1973 roku jako SBB). Grupa nagrała kilkanaście albumów umacniając swoją pozycję jako jednego z najciekawszych i najbardziej oryginalnych zespołów polskiego rocka progresywnego. SBB zawiesił swoją działalność w 1980 roku, by reaktywować się w 2000 roku. Obecnie Józef Skrzek występuje również solo w autorskich projektach łączących brzmienia akustyczne z elektroniką. Komponuje muzykę teatralną, telewizyjną oraz filmową. W 2017 roku otrzymał złoty medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, w 2018 został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości, a w 2019 roku Krzyżem Wolności i Solidarności.

W kategorii „Muzyka” nominowani byli również: Agnieszka Budzińska-Bennett – wokalistka, pianistka, harfistka i muzykolog, na stałe mieszkająca w Szwajcarii. Założycielka międzynarodowego zespołu muzyki dawnej Peregrina. Doceniona za promocję polskiej kultury na całym świecie, niezwykłe umiejętności i pasję, z która przybliża słuchaczom zapomniane skarby polskiej muzyki dawnej, w tym nagranie z Chórem Polskiego Radia „Melodii na psałterz polski” Mikołaja Gomółki; Leszek Możdżer – wybitny muzyk jazzowy, kompozytor, producent i twórca muzyki filmowej. Nominowany za dar łączenia słowiańskiego ducha ze światowymi trendami w muzyce jazzowej, ogromną kreatywność oraz nieustający głód poszukiwania nowych form wyrazu, a wreszcie – nieczęstą umiejętność poruszania muzyką najgłębszych emocji.

W skład tegorocznej kapituły w kategorii „Muzyka” weszli: piosenkarka Halina Frąckowiak; muzyk jazzowy i kompozytor Jan Ptaszyn Wróblewski (Laureat 2019); światowej sławy śpiewak operowy Piotr Beczała (Laureat 2020); muzyk, kompozytor, lider zespołu Trebunie-Tutki – Krzysztof Trebunia-Tutka oraz producent muzyczny Wojciech Trzciński (przewodniczący). Zarząd Polskiego Radia wręczył również swoje Nagrody Specjalne. Otrzymały je: Elżbieta Berus-Tomaszewska – historyk, znawca dziejów II wojny światowej, dyrektor Archiwum Polskiego Radia. Uhonorowana przez Zarząd Polskiego Radia Nagrodą Specjalną za niestrudzoną pracę w dziedzinie popularyzacji wiedzy o historii polskich zrywów zbrojnych XX wieku z Powstaniem Warszawskim; udostępnianie bezcennych zasobów archiwalnych publicznego nadawcy oraz doprowadzenie do wpisania kolekcji 93. metalowych płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku – z przemówieniami m.in. Stefana Starzyńskiego i Józefa Becka – na Listę Krajową programu UNESCO „Pamięć świata”; Małgorzata Małaszko – muzykolog, autorka opraw muzycznych spektakli teatru Polskiego Radia, od 2011 roku dyrektor Programu 2 Polskiego Radia. Uhonorowana przez Zarząd Polskiego Radia Nagrodą Specjalną za wieloletnią, pełną pasji i sukcesów promocję ambitnej kultury antenie radiowej Dwójki, w tym muzyki klasycznej, jazzowej oraz ludowej oraz literatury, a także za organizację lub współorganizację wielu prestiżowych wydarzeń muzycznych rangi światowej – z Międzynarodowym Konkursem Pianistycznym im. Fryderyka Chopina na czele.

« wstecz