mobile-logo

05.07.2024 13:37

70 URODZINY TADEUSZA WIELECKIEGO W RADIOWEJ DWÓJCE

dokument do pobrania

5 lipca gościem specjalnym radiowej Dwójki będzie wybitny kompozytor, improwizator, kontrabasista, ale także organizator życia muzycznego i radiowiec – Tadeusz Wielecki. Program 2 zaprasza na wyjątkowe wydanie „O wszystkim z kulturą”.


Tadeusz Wielecki przez wiele lat na antenie Polskiego Radia prezentował muzykę w swoich cyklach autorskich dla dzieci i młodzieży - m.in. w „Przebojach muzyki współczesnej", „Coś z niczego" czy „Dźwiękowdziękach". Jeden z jego najczęściej grywanych utworów opiera się na wierszu „Siała baba mak”. Muzyka, którą tworzy jest nowoczesna i bezkompromisowa, głęboka a zarazem nie pozbawiona poczucia humoru. Wielką rolę w jego twórczości odgrywa słowo i jego relacja z dźwiękiem. Jak mówi - muzyka jest próbą przekazania jakiegoś doświadczenia, jest wypowiedzią.

„O wszystkim z kulturą” 5 lipca o godz. 17.30, a o 19:30 urodzinowe wydanie „Letniego Festiwalu Muzycznego” z kompozycjami jubilata. Obydwie audycje poprowadzi Adam Suprynowicz.


Tadeusz Wielecki – studiował grę na kontrabasie u Alfreda Wieczorka i Andrzeja Mysińskiego, a także kompozycję u Włodzimierza Kotońskiego w Akademii Muzycznej. W 1986 roku otrzymał stypendium Witolda Lutosławskiego. Koncertował w wielu krajach Europy, a także w Azji i Stanach Zjednoczonych. W latach 1999 – 2016 był dyrektorem festiwalu Warszawska Jesień. Jest laureatem dorocznej nagrody Związku Kompozytorów Polskich na rok 2008. Współpracował z poznańskim Ośrodkiem Sztuki Dziecka oraz Centrum Kultury „Okopowa”. W 2004 był wykładowcą na Międzynarodowych Wakacyjnych Kursach Nowej Muzyki w Darmstadcie.

 

·        Więcej informacji na stronie radiowej Dwójki