mobile-logo

28.03.2024 10:55

WIELKANOC W POLSKIM RADIU

dokument do pobrania

Polskie Radio na nadchodzące Święta Wielkanocne przygotowało specjalne audycje, ciekawe spotkania i wyjątkowe koncerty. 1. kwietnia to w Polskim Radiu także czas potrójnego świętowania: 62.urodziny radiowej Trójki, 30. urodziny Radiowego Centrum Kultury Ludowej i 9. urodziny Polskiego Radia Dzieciom.


W Wielką Sobotę Program 1 Polskiego Radia zaprasza na specjalne wydanie audycji „Na pograniczach” (godz. 17.00 – 19.00), w której od teraz z muzyką wędrujemy po pograniczach - polskich, litewskich, białoruskich, ukraińskich, łotewskich, rumuńskich i wszystkich innych, gdzie nadal żyją Polacy, narody i mniejszości narodowe, współtworząc kultury swoich regionów. Tego dnia usłyszeć będzie można o ukraińskim wielkanocnym męskim tańcu serben, o białoruskiej tradycji wołoczebników, czyli wielkanocnym kolędowaniu, a Czesław Mozil opowie o świętach w swojej rodzinie pochodzącej ze Lwowa. Agnieszka Trzeciakiewicz i Wieslaw Molak ( po godz. 20.00) oprowadzą słuchaczy po Kaplicy Sykstyńskiej, opowiadając o początku i końcu, Sądzie Ostatecznym i Zmartwychwstaniu za pomocą malowideł Michała Anioła. W niedzielę „Muzyczne Wyspy Wielkanocne”, czyli wielkanocne tradycje w najdalszych zakątkach świata, czyli muzykę świata na świąteczny czas zaprezentuje Maciej Szajkowski. Z kolei 1 kwietnia o godz. 12.00 Martyna Podolska i Tomasz Prange-Barczyński porozmawiają m. in. o tym, czego nie może zabraknąć na wielkanocnym stole, jak Wielkanoc wyglądała dawniej, a ja wygląda u nas i w innych europejskich krajach dzisiaj. Gośćmi będą m. in.: etnografka Małgorzata Jasztołt, restaurator, reżyser David Gamtsemlidze, dziennikarka kulinarna specjalizująca się w historii kuchni polskiej Magdalena Kasprzyk-Cheviriaux.

Program 2 Polskiego Radia zaprasza na transmisje m.in. z Festiwalu Misteria Paschalia w Krakowie (czwartek, godz. 18.00, poniedziałek godz. 20.00) oraz z Festiwalu Actus Humanus Resurrectio 2024 (czwartek, godz.20.00, sobota godz. 19.30, niedziela godz. 20.00 ). W Wielki Piątek, w audycji „Filharmonia Dwójki” o godz. 19.30 transmisja z 28. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena z Opery Narodowej. W sobotę o godz. 19.00 audycja specjalna Aldony Łaniewskiej – Wołłk „Barabanienie”, a w niedzielę „Daj mi wszystko” (godz. 15.00) Aleksandry Łapkiewicz poświęcone kolekcjonerstwu. Z kolei 1 kwietnia „Punkty zwrotne” (godz. 13.00) - rozmowa Michała Nowaka z filozofem, prof. Piotrem Domerackim, a w „Rozmowach po zmroku: Jak przy stole tak i w życiu” (godz. 21.30) gościem Jakuba Jamrozka będzie socjolog prof. Tomasz Sobierajski.

W Programie 3 Polskiego Radia w sobotę, 30 marca, Paweł Turski - prowadzący audycję „Trzymaj z Trójką” (godz.13.00-15.00) - zabierze słuchaczy na Podlasie. Odwiedzimy kościół rzymskokatolicki pw. Świętej Trójcy i monastyr w Supraślu oraz kościół grekokatolicki w Białymstoku, a także Muzeum Ikon. Opowiemy, jak wygląda okres przygotowań do świąt innych religii na Podlasiu, ale także o tradycyjnej podlaskiej kuchni świątecznej. Gościem będzie znany architekt - Krzysztof Miruć. Z kolei 31 marca w specjalnym wydaniu „Trzeciej Strony Medalu” (godz. 17.00-19.00) wysłuchać będzie można rozmowy Dariusza Urbanowicza z narciarzem ekstremalnym, himalaistą Andrzejem Bargielem. O godz. 22.15 świąteczne wydanie „Sceny Teatralnej Trójki”. Jednym z gości Marbary Marcinik będzie mistrz reżyserii dźwięku, Andrzej Brzoska.

W radiowej Czwórce 29 marca wyjątkowy wieczór nastrojowej muzyki - specjalna audycja Damiana Sikorskiego „Czwórka unplugged” (godz. 20.00) z piosenkami „bez prądu" m.in Organka, Skubasa, Ignacego i Mikromusic oraz „Dla każdej samotnej godziny” (godz. 22.00) Bartka Koziczyńskiego, w której autor przedstawi nastrojowe oblicze muzyki gitarowej. W sobotę specjalne wydania audycji muzycznych: „Wielkanocne babki” (godz. 19.00) Urszuli Kuczyńskiej oraz „Klubowe pisanki” (godz. 21.00) Norberta Borzyma. W Niedzielę Wielkanocną i w Lany Poniedziałek Czwórka zaprasza także na specjalne wydania audycji „Święta z Czwórką”: 30 marca o godz. 12.00 rozmowa m.in. o tym, które zwyczaje mają szansę przetrwać i czy pojawią się nowe, które wpiszą się w tradycję, 31 marca po godz. 15.00 wycieczka na szczyty alpejskich gór, gdzie Austriacy rozpalają świąteczne ogniska, a 1 kwietnia po godz. 9.00 spotkanie z blogerem kulinarnym Tomaszem Czajkowskim i rozmowy o przysmakach z jajkiem w roli głównej z całego świata.


Polskie Radio 24 zaprasza na specjalne wydania audycji przygotowywanych przez Naczelną Redakcję Programów Katolickich oraz na reportaże Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

Polskie Radio dla Zagranicy przygotowało specjalne programy świąteczne – a w nich, m. in. rozmowa z ks. prof. Józefem Naumowiczem, historykiem kościoła o duchowym i religijnym wymiarze świąt Wielkiej Nocy oraz rozmowa z prof. Janem Adamowskim - językoznawcą, folklorystą, na temat symboliki tych świąt. Z kolei Polacy mieszkający za granicą opowiedzą, jak spędzają ten świąteczny czas np. w Szkocji.

W Polskim Radiu Chopin trzy audycje premierowe Małgorzaty Pęcińskiej: 29 marca w „Wielkim Piątku w Polskim Radiu Chopin” (godz. 18.00) zabrzmią m.in. kompozycje Bibera, Moutona, Tallisa, Telemanna, Paerta, a także słynne Miserere Allegriego i De Profoundis Marca Antoine'a Charpentiera; 30 marca w „Weekendowym potpourri” (godz. 11.00) mało znane, a jakże ciekawe i wartościowe w dorobku słowiańskiej muzyki bolesnej monumentalne dzieło czeskiego romantyka, Antonina Dworzaka – jego Requiem op. 89, a 31 marca w „Weekendowym potpourri” (godz. 11.00) na muzykę odświętną złożą się m.in: Messe pour plusieurs instruments au lieu des orgues barokowego kompozytora francuskiego Marca-Antoine’a Charpentier, przepiękny motet Mozarta Exsultate, jubilate, podniośle solenne Te Deum Antona Brucknera oraz kompozycje organowe Jana Sebastiana Bacha. Poza tym 30 marca, specjalne wydanie „Złotego wieku muzyki kameralnej” (godz. 18.00) Danuty Gwizdalanki wypełnią fragmenty oratorium Józefa Haydna Siedem Ostatnich Słów. W Wielkanocny Poniedziałek specjalna audycja na Prima Aprilis (godz. 11.00), „Chop-in-pop” (godz. 13.00) Mariusza Gradowskiego oraz „Romantyczne brzmienia – Impresje Wielkanocne” (godz. 20.00) Klaudii Baranowskiej. 

Polskie Radio Dzieciom zaprasza na „Pisankowy zawrót głowy” – zabawę dla dzieci w wieku od 2 do 13 lat, w którym zadaniem jest samodzielne wykonanie pisanki. Jej zdjęcie wystarczy umieścić w komentarzu pod postem na facebookowym profilu Polskiego Radia Dzieciom. Do zdobycia będą radiowe gadżety. W Niedzielę Wielkanocną o godz. 11:00 retransmisja koncertu „Źródełko. Myśmy przyszli po dyngusie” z 2021 r. Polskiego Radia Dzieciom Radiowego Centrum Kultury Ludowej, w którym usłyszeć będzie można dawne pieśni wielkanocne, a niektóre z nich zamienią się w żartobliwe życzenia wiosennych kolędników. Na antenie nie zabraknie też audycji o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych. 

PRK Polskie Radio Kierowców będzie towarzyszyło słuchaczom w trakcie wyjazdów i powrotów świątecznych i na bieżąco monitorowało sytuację na drogach. W programie m.in. raporty, najświeższe informacje z głównych dróg w kraju, a także drogowa prognoza pogody. 

Grafika do pobrania tutaj