logo

http://www.prsa.pl/artykul.aspx?id=202522

WOJCIECH PULCYN QUINTET – „ZBIGNIEW WEGEHAUPT RECOMPOSED”. PREMIEROWY KONCERT W CYKLU „JAZZ.PL” W RADIOWEJ DWÓJCE I ONLINE

Środa, 17 sierpnia 2022

Grał ze wszystkimi. Nagrywał z Tomaszem Stańką, ze Zbigniewem Seifertem, ale też z Grzegorzem Ciechowskim czy Marylą Rodowicz. Wykształcił całe pokolenia jazzowych kontrabasistów. Ślązak z krwi i kości. Zbigniew Wegehaupt będzie bohaterem najbliższego koncertu z cyklu „Jazz.PL”. Transmisja w piątek, 19 sierpnia, od godz. 18.00 na antenie Dwójki oraz – w formie streamingu wideo – na: Facebooku, stronie dwojka.polskieradio.pl i kanale YouTube stacji.

W tym roku mija 10. rocznica śmierci znakomitego kontrabasisty Zbigniewa Wegehaupta – artysta zmarł na atak serca 13 stycznia 2012 roku. Był nie tylko wybitnym muzykiem, ale też kompozytorem i wykładowcą. Jego lekcje mogą pamiętać uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia przy ulicy Bednarskiej w Warszawie, gdzie prowadził klasę kontrabasu na Wydziale Jazzu. Sam studiował w Katowicach na Wydziale Instrumentalnym PWSM – obecnie Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego. Jeszcze jako student, w 1974 roku, zdobył I nagrodę w konkursie improwizacji.

Współpracował niemal ze wszystkimi słynnymi muzykami jazzowymi w Polsce: Janem Ptaszynem Wróblewskim, Zbigniewem Seifertem, Tomaszem Stańką, Januszem Muniakiem, Andrzejem Kurylewiczem, Jerzym Satanowskim, Zbigniewem Namysłowskim, Wojciechem Karolakiem, Januszem Skowronem, Henrykiem Miśkiewiczem, Krzesimirem Dębskim. Koncertował również z pianistą Włodkiem Pawlikiem w jego Trio. Prowadził także własne zespoły, z którymi nagrał trzy fascynujące płyty: „Wege”, „Tota” i „Sake”.

Przygotowując na zamówienie radiowej Dwójki koncert pt. „Zbigniew Wegehaupt Recomposed” jego uczeń, Wojciech Pulcyn, zaprosił do współpracy Jerzego Małka (wziął udział w nagraniu ostatniej płyty Wegehaupta) oraz: Pawła Kaczmarczyka, Tomasza Grzegorskiego i Sebastiana Frankiewicza. W takim składzie kwintet wykona zarówno utwory z repertuaru Zbigniewa Wegehaupta, jak i kompozycje inspirowane jego twórczością.

Koncert w Studiu S-3 Polskiego Radia poprowadzi Andrzej Zieliński – jeden z kuratorów cyklu „Jazz.PL” radiowej Dwójki.

  • Koncertowa audycja „Jazz.PL” w każdy piątek o godz. 18.00 – dla publiczności w studiu S-3 Polskiego Radia, dla Słuchaczy na antenie Dwójki, a także w transmisji wideo na portalach Facebook, YouTube i na stronie internetowej stacji oraz portalu www.ninateka.pl
  • Koncert z udziałem publiczności – wejściówki można zdobyć w audycjach: „Poranek Dwójki”, „Wybieram Dwójkę” i „Teraz Jazz”.
  • Wszystkie dotychczasowe koncerty z cyklu „Jazz.PL” do obejrzenia tu

·      Partnerem letniej odsłony „Jazz.PL” jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

***

Polskie Radio jest największym publicznym nadawcą radiowym w Polsce, emituje autorskie audycje muzyczne, programy publicystyczne, popularnonaukowe, edukacyjne, społeczne, rozrywkowe, familijne, religijne oraz słuchowiska i reportaże. Posiada cztery ogólnopolskie Programy – Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Polskie Radio 24 oraz Polskie Radio dla Zagranicy, a przez Internet, aplikacje i w systemie DAB+ nadaje: Czwórkę, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Kierowców i Polskie Radio dla Ukrainy. Portal polskieradio.pl publikuje codziennie najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata oraz udostępnia unikatowe serwisy specjalne, materiały archiwalne i multimedia.


Copyright © Polskie Radio S.A