logo

http://www.prsa.pl/artykul.aspx?id=202115

PIOTR BECZAŁA - LAUREAT NAGRODY MEDIÓW PUBLICZNYCH GOŚCIEM RADIOWEJ DWÓJKI

Wtorek, 17 listopada 2020

Nagroda Mediów Publicznych jest przyznawana w trzech kategoriach: muzyka, słowo i obraz. Za muzykę Polskie Radio wyróżniło Piotra Beczałę, wybitnego śpiewaka operowego promującego polską kulturę na świecie.

 

 

Już dziś o godz. 17.30 laureat zagości w Programie 2 Polskiego Radia. Konsekwencja, niespotykana wręcz muzykalność i wyjątkowy talent doprowadziły Piotra Beczałę na szczyt. Urodzony w Czechowicach-Dziedzicach artysta wyjechał najpierw na studia do Katowic, by później, po kilkuletnim terminowaniu w austriackim Linzu, ruszyć na podbój muzycznego świata.

W ciągu trwającej już prawie trzy dekady kariery, polski tenor występował m.in. w Metropolitan Opera, Covent Garden Theatre, San Francisco Opera, w Hamburgu, wiedeńskiej i berlińskiej Staatsoper, Frankfurcie nad Menem, Monachium i mediolańskiej La Scali. Wielokrotnie występował w Opernhaus Zürich, gdzie kreował m.in. partie Don Ottavia w "Don Giovannim" Wolfganga Amadeusa Mozarta, Księcia Mantui w "Rigoletcie" i Alfreda w "Traviacie" Giuseppe Verdiego. Jego dorobek artystyczny jest niezliczony. Współcześnie zalicza się Piotra Beczałę do wąskiego grona najwybitniejszych śpiewaków światowych scen!

 

Wczoraj w wiedeńskiej Staatsoper miała odbyć się prezentacja biografii Piotra Beczały "In die Welt hinaus". Z oczywistych względów wydarzenie przesunięto na późniejszy termin. Niemniej pocieszeniem dla artysty jest na pewno fakt, że także wczoraj otrzymał Nagrodę Mediów Publicznych za rok 2020 w kategorii muzyka, „za nieustanną promocję polskiej kultury na najsłynniejszych scenach operowych całego świata, za wybitne umiejętności, naturalną muzykalność, przepiękny tenor liryczny oraz wszechstronny repertuar”. Wybitny tenor przyjął zaproszenie Jakuba Kukli i będzie gościem Programu 2  w audycji O wszystkim z kulturą dziś o  godz. 17.30.

 

Copyright © Polskie Radio S.A