logo

http://www.prsa.pl/artykul.aspx?id=202094

„ZACZNIJ OD BACHA” - AUDYCJA EWY POBŁOCKIEJ W RADIOWEJ DWÓJCE

Wtorek, 13 października 2020

Emisja w każdy czwartek o godz. 22.00.

 

„Zacznij od Bacha” to nowy cykl audycji muzycznych, na który w czwartkowe wieczory zaprasza znakomita pianistka Ewa Pobłocka. Artystka dzieli się ze słuchaczami życiową fascynacją, jaką jest dla niej muzyka lipskiego kantora. – Moja przygoda z Bachem rozpoczęła się, kiedy jako kilkuletnia dziewczynka bawiłam się pod fortepianem, podczas gdy mama przygotowywała się do wykonania Pasji wg Św. Jana. Dziś nadszedł czas, by podzielić się ze słuchaczami Dwójki swoimi doświadczeniami oraz niesłabnącym zachwytem i miłością do wspaniałej bachowskiej muzyki w znakomitych wykonaniach – mówi autorka, która często umieszczała utwory Bacha na początku swoich recitali. – A potem całe koncerty poświęcałam w całości muzyce Mistrza. Studiowałam, nagrywałam kolejne utwory i całe cykle – wyjaśnia Ewa Pobłocka.

 

Punktem wyjścia do każdej z godzinnych audycji tej wybitnej pianistki są preludia i fugi z tzw. Bachowskiej Biblii, jak mówi się o kanonicznym zbiorze „Das Wohltemperierte Klavier”. 12 tonacji durowych i tyle samo molowych, tworzących kolejne ogniwa cyklu, to klucz do repertuaru cotygodniowych spotkań wypełnionych muzyką mistrza Jana Sebastiana. Prezentacji tych utworów towarzyszą erudycyjne komentarze i osobiste refleksje Ewy Pobłockiej.

– W trudnych czasach, w jakich przyszło nam żyć, Bach pozostaje ostoją i daje nadzieję, że prawda, dobro i piękno zwyciężają. Zapraszam w każdy czwartek o godz. 22.00 na wędrówkę po kole kwintowym, wśród krzyżyków i bemoli, w tempie Menuetta, pośród wielu głosów skomplikowanych fug i przy poruszającym w swojej prostocie chorale – mówi Ewa Pobłocka.

 

Ramówka Programu 2 Polskiego Radia oraz zapowiedzi kolejnych audycji „Zacznij od Bacha” i wyemitowane już odcinki znajdują na stronie dwójka.polskieradio.pl

Copyright © Polskie Radio S.A