X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"1939 - rok pokoju, rok wojny" - nowy cykl audycji w Programie 1

Poniedziałek, 5 stycznia 2009


 

1 stycznia 2009 roku ruszył nowy, całoroczny cykl audycji w Programie 1 Polskiego Radia – „1939 – rok pokoju, rok wojny”. Z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej Dorota Truszczak i Andrzej Sowa przedstawią dźwiękowy dziennik 1939 roku. Od poniedziałku do soboty po godz. 11.50 będą przypominać tamte wydarzenia.

Rok 1939 był dla Polski rokiem przegranej wojny, klęski poniesionej w walce z Niemcami i Sowietami oraz początkiem dwóch okupacji. Jednocześnie był rokiem zwyczajnym, podobnym do innych: ludzie rodzili się i umierali, przeżywali radości i smutki, snuli plany na przyszłość. Z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej Dorota Truszczak i Andrzej Sowa – autorzy nowego cyklu audycji „1939 – rok pokoju, rok wojny” chcą „spojrzeć na ten rok zwyczajny i niezwykły zarazem w sytuacji, gdy wiedza nagromadzona w czasie pozwala opisać tamte czasy najpełniej”.


Niemcy zaatakowali Polskę 1 września, ale przygotowania wojenne rozpoczęli dużo wcześniej. W zasadzie cały rok 1939 był rokiem wojny, choć dopiero od września wojny militarnej i totalnej. Wojna Niemiec z Polską to także pogróżki Hitlera i innych niemieckich dygnitarzy, prowokacje graniczne, problemy z mniejszością niemiecką, prześladowania Polaków w Niemczech, a także zabór Czech, Kłajpedy, zbrodniczy pakt z Sowietami. Ta wojna to również różnorodne polskie próby uniknięcia militarnej konfrontacji, cynizm sojuszników, całkowite osamotnienie naszego kraju.


W audycjach będą wykorzystane liczne publikacje prasowe z 1939 roku, dokumenty, dzienniki, wspomnienia pisane i dźwiękowe oraz komentarze współczesnych historyków (prof. Józef Fiszer, prof. Rafał Habielski, prof. Krzysztof Kawalec, prof. Tomasz Schramm, prof. Henryk Wisner, prof. Paweł Wieczorkiewicz, dr Janusz Osica).

Zapraszamy także na strony internetowe Programu 1 Polskiego Radia www.polskieradio.pl/jedynka

« wstecz