RADIOWA DWÓJKA W HOŁDZIE WITOLDOWI PILECKIEMU – W 75. ROCZNICĘ ŚMIERCI ROTMISTRZA
W związku ze zbliżającą się 75. rocznicą śmierci Witolda Pileckiego, Program 2 Polskiego Radia przygotował specjalny cykl audycji, w których przypomni życie jednego z największych bohaterów wolnego świata.
Już w środę, 24 maja, postać wybitnego rotmistrza przypomni dziennikarz Paweł Siwek. W audycji „Rozmowy po zmroku” (godz. 21.30) odwiedzi rodzinny dom jego żony – Marii Pileckiej Ostrowskich, w którym znajduje się Muzeum Rodziny Pileckich w Ostrowii Mazowieckiej. Słuchacze będą mieli okazję, by lepiej poznać jego losy rodzinne i dowiedzieć się więcej o tym, kim był jeden z najdzielniejszych żołnierzy Rzeczypospolitej. Ekspozycja prezentowana w muzeum przedstawia m.in. znane wątki jego biografii, m.in. działalność w harcerstwie, udział w wojnie polsko-bolszewickiej, później - w wojnie obronnej 1939 roku i w konspiracji; przypomina o okolicznościach podjęcia misji przedostania się do KL Auschwitz, założenia w obozie ruchu oporu, wreszcie – ucieczki. Odwiedzający poznają fragmenty słynnego „Raportu” Witolda Pileckiego, dowiadują się o jego udziale w powstaniu warszawskim, dołączeniu do Armii Andersa, wreszcie – dlaczego po 1945 roku rotmistrz zdecydował się na powrót do ojczyzny. A dzięki przejmującej filmowej rekonstrukcji są świadkami aresztowania rotmistrza, jego pokazowego procesu (a właściwie – zbrodni sądowej), która zakończyła się zamordowaniem Witolda Pileckiego 25 maja 1948 roku o 21:30 w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie. Ale dzięki wystawie poznajemy Witolda Pileckiego także jako czułego męża, wspaniałego ojca zajmującego się dziećmi i domem oraz nowoczesnego gospodarza majątku w Sukurczach.
Z kolei w czwartek, 25 maja, gościem „Poranka Dwójki” będzie Jacek Pawłowicz - wicedyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, który opowie o publikacji wyboru dokumentów „Siatka Witolda” i obchodach 75.rocznicy śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego. W audycji pojawią się także materiały archiwalne dotyczące Pileckiego.
W tym dniu, Program 2 Polskiego Radia wyemituje słuchowisko „W imię ojca” (godz. 17.30 – 18.15) w reżyserii i opracowaniu muzycznym Przemysława Wyszyńskiego. Obsadę tworzą: Piotr Bajtlik, Anna Cieślak, Lidia Sadowa, Angelika Kurowska, Kamil Pruban, Otar Saralidze, Elżbieta Gaertner, Piotr Bondyra, Jan Aleksandrowicz, Stefan Knothe, Stanisław Brudny, Krzysztof Tymiński, Alicja Warchocka. Realizację akustyczną przygotował Paweł Szaliński.
W dniu 75. rocznicy śmierci Witolda Pileckiego w „Rozmowach po zmroku” o godz. 21.30 na antenie radiowej Dwójki zaprezentowany zostanie reportaż: „Rotmistrz Pilecki" Urszuli Żółtowskiej –Tomaszewskiej, w którym usłyszeć będzie można m. in. o największych dokonaniach rotmistrza.
Już od poniedziałku, 29 maja do piątku, 2 czerwca w „To, się czyta” o godz. 11.00 emisja fragmentów „Raportu Witolda” – przejmującej relacji będącej bezcennym dokumentem historycznym.
Rotmistrz Witold Pilecki był dobrowolnym więźniem obozu Auschwitz, w którym organizował tajną misję zbudowania siatki konspiracyjnej i zdobywał szczegółowe informacje o jego funkcjonowaniu. „Dnia 19 września 1940 roku godzinie 6.00 rano szedłem sam i na rogu Alei Wojska i Felińskiego stanąłem w piątki ustawiane przez esesmanów z łapanych mężczyzn" - pisał Pilecki w swoim pierwszym raporcie, który sporządził po ucieczce z Auschwitz w kwietniu 1943 roku.
Zginął 25 maja 1948 roku, zabity strzałem w tył głowy na mocy wyroku komunistów.
Serwis specjalny
Podcasty tutaj