X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

PREMIERA ALBUMU POLSKIEGO RADIA „MELODIE NA PSAŁTERZ POLSKI” MIKOŁAJA GOMÓŁKI

Piątek, 18 listopada 2022

Już dzisiaj, 18 listopada, premiera piątej, ostatniej części wyjątkowego wydawnictwa Agencji Muzycznej Polskiego Radia „Melodie na psałterz polski” Mikołaja Gomółki. Projekt wydawniczy pt. „Melodie na psałterz polski. Opera omnia” jest pierwszym w historii fonografii kompletnym nagraniem jedynego, w całości zachowanego dzieła Mikołaja Gomółki. Rejestrowane przez prawie 3 lata, składa się z pięciu części, w każdej po dwa albumy, łącznie 10 płyt CD.


Wydawcą „Melodii na psałterz polski” jest Agencja Muzyczna Polskiego Radia, a seria powstała z inicjatywy i we współpracy z Programem Drugim Polskiego Radia. Pierwsza część ukazała się jesienią 2018 roku, W nagraniach, oprócz krakowskiego Chóru Polskiego Radia, wzięli udział wybitni muzycy instrumentaliści z całej Europy, pod dyrekcją i kierownictwem artystycznym Agnieszki Budzińskiej-Bennett, uznanej w świecie znawczyni i interpretatorki muzyki średniowiecza.

Oba utwory – literacki (1579) i muzyczny (1580) – ukazały się oryginalnie nakładem krakowskiej Drukarni Łazarzowej, uważanej za najlepszą polską oficynę wydawniczą przełomu XVI i XVII wieku.

Część najnowsza, piąta – zatytułowana „Melodie na psałterz polski – Opera Omnia, vols 9 & 10” – obejmuje nagrania Psalmów proroczych i części trzeciej Psalmów błagalnych (CD 1) oraz Psalmów pochwalnych (CD 2).

Psalmy błagalne zamyka dziesięć pozostałych utworów, po dwudziestu sześciu, prezentowanych w poprzednich częściach wydawnictwa, gdzie dominującym motywem jest wołanie o ratunek i zmiłowanie. Z kolei Psalmy prorocze to utwory wyrażające nadzieję i oczekiwanie na przyjście Mesjasza. Ostatnią część „Opera omnia” Mikołaja Gomółki stanowią Psalmy pochwalne - hymny kierowane bezpośrednio do Stwórcy, opisujące dzieła, jakich Bóg dokonał dla przeszłych pokoleń.

Na płytach, oprócz Chóru Polskiego Radia, występują też goście: Elisabeth Rumsey – viola basowa, Andrzej Mikołaj Szadejko – pozytyw i Maciej Gocman – śpiew na CD 1 oraz Agnieszka Budzińska-Bennett – śpiew/harfa gotycka i zespół instrumentów dawnych Compass Viol Consort na CD 2.

Każda z poprzednich części Psalmów Mikołaja Gomółki zyskała duże uznanie, również ze względu na niezwykle staranne przygotowanie edytorskie serii. Wszystkie części były nominowane do nagrody Fryderyk, zaś część pierwsza i trzecia otrzymały nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks.

Seria „Melodie na psałterz polski”, jak i wiele prestiżowych wydawnictw Agencji Muzycznej i Programu Drugiego, wpisują się w misję kulturotwórczą Polskiego Radia.

 

  • Album „Melodie na psałterz polski – Opera Omnia, vols 9 & 10” do kupienia m.in. w sklepie Polskiego Radia.
  • Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


« wstecz