X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

„PRZEDWIOŚNIE” KOLEJNĄ PREMIERĄ W SERII „RADIOBOOK” POLSKIEGO RADIA

Wtorek, 30 marca 2021

Utwór Stefana Żeromskiego z 1924 roku czyta Krzysztof Banaszyk.

 

 

„Radiobook” to edukacyjny, realizowany od października ub.r., projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w formie audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz „białe kruki” takich autorów, jak m.in.: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust, czy Stanisław Ignacy Witkiewicz. W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez mistrzów polskiej sceny aktorskiej, w tym m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie tych najsłynniejszych oraz do poznania mniej popularnych utworów literackich. „Krzyżacy”, „Potop”, „Popioły” i „W poszukiwaniu straconego czasu” – to tylko niektóre z licznych propozycji.

Najnowszą premierą w tym cyklu jest „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Ta lektura po raz pierwszy ukazała się drukiem w 1924 roku, czyli na rok przed śmiercią Żeromskiego. Zaliczane do powieści politycznych „Przedwiośnie” przedstawia – w trzech częściach – losy Cezarego Baryki, który urodził się w carskiej Rosji, ale powraca do Polski po odzyskaniu niepodległości. Na kartach powieści obserwujemy jego przemianę emocjonalną oraz kształtowanie się tożsamości narodowej i politycznej.

Na ekran filmowy utwór ten przeniósł w 2001 roku Filip Bajon, obsadzając w roli Cezarego Baryki Mateusza Damięckiego. Z kolei kilkanaście lat później, w 2012 roku, w studiach Polskiego Radia dzieło Stefana Żeromskiego nagrał znany, chociażby z serialu „Klan”, aktor Krzysztof Banaszyk. Polskie Radio prezentuje je w 31 odcinkach – od 29 marca w formie audiobooka, który dostępny jest bezpłatnie w wersji on-line.

Radiobook jest dostępny na kanale na Youtube, na Facebooku oraz w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka).

« wstecz