X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

„HALO, HALO, TU POLSKIE RADIO” - SERWIS SPECJALNY - 95 LAT POLSKIEGO RADIA

Środa, 25 listopada 2020

95lat.polskieradio.pl. to jedyna w swoim rodzaju podróż przez świat wyobraźni, kultury, sportu i historii zapisana w niebywałym bogactwie dźwięków.

 

W czwartek 26 listopada, w 95. rocznicę rozpoczęcia regularnej działalności przez Próbną Stację Radionadawczą Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego, startuje serwis internetowy poświęcony historii Polskiego Radia.

 Serwis podzielony jest na 8 rozdziałów, które prezentują wybór najważniejszych dokonań z szerokiego spektrum działalności Polskiego Radia przez niemal sto lat jego istnienia.

1.POCZĄTEK RADIA – to przedstawienie sylwetek budowniczych Polskiego Radia, nagrania głosów pierwszych spikerów oraz ilustrowane utrwalonymi na taśmie wspomnieniami pracowników, dzieje rozgłośni w Warszawie, a także ośmiu przedwojennych rozgłośni regionalnych.

2.HISTORIA MA GŁOS – Polskie Radio od 95 lat jest zawsze tam, gdzie dzieje się historia. Wsłuchanie się w pełne emocji relacje z różnych dekad to niepowtarzalne doświadczenie szczególnego „tu i teraz”, znalezienie się w wirze zdarzeń sprzed lat. W rozdziale zaprezentowano wybór 36 przełomowych wydarzeń w historii Polski i świata, każde z nich zilustrowane jest dokumentującymi je materiałami dźwiękowymi.

3.TEATR WYOBRAŹNI – słuchowiska i radiowe powieści, to znak rozpoznawczy Polskiego Radia. Od przedwojennego „Pogrzebu Kiejstuta”, po współczesne odcinki najdłużej na świecie do dziś emitowanej powieści radiowej „Matysiakowie” – teatr wyobraźni pokazuje, że w niewielkim studiu można stworzyć cały wszechświat.

4.GŁOSY RADIOWEGO TEATRU – przez deski radiowego teatru wyobraźni przewinęło się setki znakomitych aktorów, reżyserów, autorów słuchowisk. Jakim doświadczeniem była dla nich praca w radiowym teatrze? Na to pytanie odpowiadają sami zainteresowani.

5.GŁOSY PISARZY – radio – medium skupione na słowie – było od początku doceniane przez literatów. Najwięksi polscy pisarze i poeci współpracowali z Polskim Radiem, tworzyli dla niego, zyskiwali nową przestrzeń, w której mogła wybrzmieć ich twórczość. W radiowym archiwum zachowały się setki głosów polskich pisarzy i poetów.

6.RADIOWA FILHARMONIA – przedstawia rolę Polskiego Radia w promowaniu muzyki klasycznej. To tutaj swoją ostoję znalazły takie legendy jak m.in. Władysław Szpilman. To w radiowych archiwach ocalało m.in. wyjątkowe nagranie IV Symfonii Karola Szymanowskiego i zapis głosu kompozytora. W naszej „filharmonii”, otwartej na wiele muzycznych gatunków, nie mogło też zabraknąć wspomnienia o jednym z pierwszych w Europie ośrodków muzyki elektronicznej.

7.SPORT W POLSKIM RADIU – przeżyjmy to jeszcze raz: medal Kusocińskiego, olimpijski laur Orłów Górskiego, „Małyszomania”. Wystarczy zamknąć oczy, wsłuchać się i dać ponieść emocjom! Polskie Radio od początku istnienia towarzyszyło najważniejszym sukcesom sportowym Polaków, było też miejscem narodzin niezwykłego, żywego i kwiecistego języka komentatorów sportowych. 95 lat Polskiego Radia to też blisko sto lat sportowych emocji przekazywanych przez najwybitniejszych mistrzów komentarza sportowego.

8.DZIECI W POLSKIM RADIU – pierwsza audycja dla najmłodszych została nadana na antenie rozgłośni Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego już w 1926 roku. Od tego czasu programy dla najmłodszych stały się nieodzowną częścią Polskiego Radia: od pogadanek zoologicznych dyrektora warszawskiego zoo Jana Żabińskiego, po nadawanie jedynej całodobowej stacji radiowej poświęconej wyłącznie dzieciom i rodzicom – Polskiego Radia Dzieciom.

 

Serwis wpisuje się w obchody 95. urodzin Polskiego Radia, w ramach których na początku roku przeprowadzony został plebiscyt słuchaczy radia i czytelników portalu PolskieRadio.pl na piosenkę dziewięćdziesięciopięciolecia. Spośród 95 propozycji wybranych przez dziennikarzy muzycznych Polskiego Radia, głosujący przyznali laur zwycięstwa „Małgośce” Maryli Rodowicz.

« wstecz