X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

RADIOBOOK.PL - DZIŚ PREMIERA ARCYDZIEŁA MARCELA PROUSTA

Poniedziałek, 2 listopada 2020

„Radiobook” to nowy projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online.

 

 

 

 Już dziś premiera kolejnej, zrealizowanej przez Teatr Polskiego Radia powieści : „W poszukiwaniu straconego czasu” Marcela Prousta. Niemal 50 odcinków w tłumaczeniu Tadeusza Boya-Żeleńskiego – „Szekspira przekładu” – czyta Jerzy Radziwiłowicz.

To arcydzieło światowej literatury powstawało kilkanaście lat, a francuski pisarz ukończył je na krótko przed swoją przedwczesną śmiercią w 1922 roku. Siedem tomów tej „komedii ludzkiej”, jak nazwał dzieło Prousta Tadeusz Boy Żeleński, to prawie 4 tysiące stron oraz około 200 postaci. Pisząc swe opus magnum, autor nawiązywał do swoich wcześniejszych dzieł; powieść ma również wątki autobiograficzne. Boy Żeleński we Wstępie tak to ujmuje: „Proust bierze jako przewodnika swego sobowtóra (…). Postacie żyjące na kartach Prousta posiadają takie znamię prawdy, że publiczność chciała się w nich dopatrywać autentycznych wizerunków. (…) Ale prawdziwym bohaterem dzieła Prousta jest Czas; czas, który jest współczynnikiem wszystkich osób, współaktorem wszystkich zdarzeń; czas, który sam Proust mieni czwartym wymiarem”. To także powieść o sztuce i miłości – dwóch fascynujących pisarza zjawiskach.

 

Wspaniałego przekładu „W poszukiwaniu straconego czasu” z języka francuskiego dokonał Tadeusz Boy-Żeleński, ułatwiając polskiemu czytelnikowi odbiór charakterystycznego stylu i monstrualnych niekiedy zdań Prousta, zachowując jednocześnie „wewnętrzną muzykę myśli” autora. Z kolei arcydzieło to fantastycznie zinterpretował wybitny aktor teatralny i filmowy Jerzy Radziwiłowicz.

 

Wszystkie „Radiobooki” dostępne są bezpłatnie na nowym kanale na Youtube, na Facebooku (@radiobookpr) oraz pojawią się w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników.

 

« wstecz