X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

EVEREST 1980 – SERWIS SPECJALNY W 40 ROCZNICĘ ZDOBYCIA PRZEZ POLAKÓW NAJWYŻSZEJ GÓRY ŚWIATA

Poniedziałek, 17 lutego 2020

W serwisie www.everest.polskieradio24.pl prezentowany jest największy zbiór nagrań z wyprawy, w 8 multimedialnych rozdziałach prześledzić można to, co działo się przed, w trakcie i po zejściu Polaków z najwyższego szczytu na Ziemi. "Lodowi wojownicy" – bo tak światowa prasa o nich pisała opowiadają o historycznym wejściu na "dach świata". 

  Everest to nie była przyjemność,  to była misja, jak wojna  mówi Krzysztof Wielicki, który wraz z Leszkiem Cichym stanął na szczycie. Nie było goretexu ani innych nowości, które dziś ułatwiają życie, ale atmosfera solidarności w ekipie była jedyna w swoim rodzaju, nigdy później się nie powtórzyła w czasie innych wypraw  – dodaje. W serwisie usłyszymy też m.in. Wandę Rutkiewicz, która bardzo pomogła w zorganizowaniu wyprawy, Andrzeja Zawadę, szefa wyprawy i Andrzeja Paczkowskiego, prezesa Polskiego Związku Himalaizmu. 

  Kiedy 25 grudnia 1977 roku prezes Polskiego Związku Alpinizmu Andrzej Paczkowski i kierownik przyszłej wyprawy Andrzej Zawada składali w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Nepalu pismo z prośbą o pozwolenie na zimowe wejście na Everest między 1 listopada 1979 a 28 lutego 1980, nikt jeszcze nie wiedział, że tak rozpocznie się niesamowita historia, której bohaterami zostaną polscy himalaiści. 

Polacy otrzymali zgodę na wyprawę na najwyższy szczyt Ziemi i po długich przygotowaniach oraz 45 dniach akcji górskiej, 17 lutego 1980 roku biało-czerwona zatrzepotała na szczycie najwyższej góry świata. 

Na wielki sukces pracowała ekipa w składzie: Andrzej Zawada – kierownik, 51 lat, Ryszard Dmoch – zastępca kierownika, 47 lat, Andrzej Zygmunt Heinrich – zastępca kierownika ds. sportowych, 42 lata, Leszek Cichy, 28 lat, Krzysztof Wielicki, 29 lat, Krzysztof Cielecki, 44 lata, Walenty Fiut, 32 lata, Ryszard Gajewski, 25 lat, Jan Holnicki-Szulc, 34 lata, Aleksander Lwow, 26 lat, Janusz Mączka, 30 lat, Kazimierz Olech, 51 lat, Maciej Pawlikowski, 28 lat, Marian Piekutowski, 29 lat, Ryszard Szafirski, 42 lata, Krzysztof Żurek, 35 lat, Józef Bakalarski – filmowiec, 54 lata, Bogdan Jankowski – radiooperator, 41 lat, Robert Janik – lekarz chirurg, 38 lat i Stanisław Jaworski – filmowiec, operator TVP, 33 lata. Na szczycie stanęli Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki

W 40. rocznicę  jednej z największych i najbardziej skomplikowanych organizacyjnie wypraw Polskiego Związku Alpinizmu i sukcesu, który wydawał się niemożliwy do osiągnięcia, Portal PolskieRadio24.pl przygotował serwis specjalny „Everest 1980”.

W 8 multimedialnych  rozdziałach przybliżone zostały wydarzenia, które miały miejsce przed, w trakcie i po wyprawie dowodzonej przez Andrzeja Zawadę. Prezentowany jest największy zbiór nagrań z wypowiedziami organizatorów i uczestników wyprawy. W serwisie usłyszeć można między innymi Andrzeja Paczkowskiego, „Lidera” – Andrzeja Zawadę, Andrzeja „Zygę” Heinricha, czy opisującego swój wypadek Krzysztofa Żurka. W serwisie nie zabrakło także rozmów z bezpośrednimi zdobywcami szczytu – Krzysztofem Wielickim i Leszkiem Cichym, którzy ze wzruszeniem dzielą się wspomnieniami wydarzeń sprzed lat, opowiadają anegdoty o historycznej wyprawie.    

Na www.everest.polskieradio24.pl znalazły się również archiwalne audycje Polskiego Radia -  m.in. rozmowy z Wandą Rutkiewicz i Andrzejem Paczkowskim, którzy ze studia komentowali wydarzenia na Evereście, podczas gdy Wielicki i Cichy po zdobyciu szczytu nie zdążyli jeszcze wrócić do bazy.   

Oprócz nagrań i materiałów wideo znaleźć można także wiele wyjątkowych zdjęć z wyprawy. 

« wstecz