X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Finał X Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2010

Wtorek, 15 czerwca 2010

 

Jubileuszowy Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” dobiegł końca. W poniedziałek, 14 czerwca, na uroczystej gali nagrodzono najlepsze słuchowiska i spektakle. Zdobywcą Grand Prix dla najlepszego utworu radiowego zostało słuchowisko pt. „Jeszcze się spotkamy młodsi” Krzysztofa Czeczota w jego reżyserii, zgłoszone do konkursu przez Polskie Radio Szczecin. Grand Prix dla najlepszego spektaklu Teatru Telewizji przypadło utworowi „W roli Boga” Marka St. Germaina, w reżyserii Tomasza Wiszniewskiego.

Przez trzy dni, od 12 do 14 czerwca, publiczność wysłuchała 14 słuchowisk oraz obejrzała 15 spektakli znanych z małego ekranu, które zrealizowano w 2009 roku. Zwycięzców w dziedzinie konkursu radiowego wyłoniło jury w składzie: Danuta Stenka – przewodnicząca, Wojciech Fułek, Janusz Głowacki, Tadeusz Skoczek i Wacław Tkaczuk. Grand Prix otrzymali twórcy słuchowiska zgłoszonego przez Polskie Radio Szczecin pt. „Jeszcze się spotkamy młodsi” Krzysztofa Czeczota – on sam za reżyserię, Marcin Bors za realizację akustyczną oraz Stanisław Sojka za opracowanie muzyczne. Nagroda za reżyserię przypadła Piotrowi Cieplakowi za słuchowisko „Fantazy” wg dramatu Juliusza Słowackiego (słuchowisko zgłosił do konkursu Program 2 Polskiego Radia). Scenariusz Krzysztofa Czeczota do słuchowiska „Jeszcze się spotkamy młodsi” został uznany za najlepszy scenariusz oryginalny. Nagrodę za scenariusz będący adaptacją otrzymali ex aequo: Marek Gajdziński za scenariusz słuchowiska „Castorp” wg powieści Pawła Huellego, w reżyserii Waldemara Modestowicza (zgłoszenie Programu 2 Polskiego Radia) oraz Bogumiła Prządka za scenariusz słuchowiska „Excentrycy” wg powieści Włodzimierza Kowalewskiego, w reżyserii Janusza Zaorskiego (słuchowisko z repertuaru Programu 1 zostało zgłoszone przez Teatr Polskiego Radia). Nagrodą im. Janusza Hajduna za realizację akustyczną uhonorowano Andrzeja Brzoskę za realizację słuchowiska „Kartoteka” wg dramatu Tadeusza Różewicza, w reżyserii Tomasz Mana (zgłoszenie Programu 1 Polskiego Radia). Nagrodę za opracowanie muzyczne otrzymał Marian Szałkowski za słuchowisko „Excentrycy”.
Jury przyznało również nagrody dla najlepszych aktorów. Nagrodę aktorską za rolę kobiecą otrzymała Anna Polony za postać Cristy w słuchowisku „Czy lubi pani Schuberta?” wg dramatu Rafaela Mendizábala, w reżyserii Wojciecha Markiewicza (zgłoszenie Programu 1 Polskiego Radia). Nagroda aktorska za rolę męską przypadła Robertowi Więckiewiczowi za kreację Syna w słuchowisku „Jeszcze się spotkamy młodsi” Krzysztofa Czeczota. Nagrodę aktorską za rolę drugoplanową otrzymała Anna Chodakowska za rolę Adeli w słuchowisku „Czy lubi pani Schuberta?”. Ponadto jury, zgodnie z regulaminem, postanowiło w tej kategorii przyznać wyróżnienie aktorskieSławomirowi Orzechowskiemu za rolę Batożnika w słuchowisku „Proces” wg powieści Franza Kafki, w reżyserii Jana Warenyci (zgłoszenie Programu 2 Polskiego Radia).
Honorową nagrodę zespołową dla Producenta słuchowisk jury przyznało Polskiemu Radiu Pomorza i Kujaw za atrakcyjną propozycję repertuarową.

Nagrody najlepszym spektaklom Teatru Telewizji przyznało jury w składzie: Artur Żmijewski – przewodniczący, Magdalena Dipont, Grzegorz Łoszewski, Wojciech Nowak i Jacek Petrycki. Grand Prix otrzymali twórcy widowiska pt. „W roli Boga” Marka St. Germaina: Tomasz Wiszniewski (za reżyserię), Janusz Gajos (za rolę dra Jacka Klee), Katarzyna Gniewkowska (za rolę Nelly Larkin), Paweł Królikowski (za rolę Domenico Pierro), Dominika Ostałowska (za rolę dr Ann Ross), Magdalena Szejbal (za rolę dr Kiery Banks), Krzysztof Stroiński (za rolę Ojca Dunbar) oraz Andrzej Zieliński (za rolę dra Alexa Gormana). Tomasz Wiszniewski został uhonorowany również nagrodą za reżyserię spektaklu „W roli Boga”. Nagrodę za oryginalny polski tekst dramatyczny otrzymali Adam Wojtyszko i Maciej Wojtyszko za utwór „Powidoki”, w reżyserii Macieja Wojtyszki, a za zdjęcia – Jeremi Prokopowicz (spektakl „Wróg ludu” Henryka Ibsena, w reżyserii Piotra Trzaskalskiego). Nagroda za twórczą realizację telewizyjną spektaklu teatralnego przypadła Mariuszowi Malcowi (za widowisko na podstawie „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza). Za scenografię do spektaklu „Wróg ludu” nagrodzono Wojciecha Żogałę. Nagrodę za muzykę do „Gier operacyjnych” w reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej otrzymał Jakub Kapsa, a Milenia Fiedler została nagrodzona za montaż spektaklu „W roli Boga”.
Nagrody dla najlepszej aktorki i najlepszego aktora przyznano artystom, którzy stworzyli kreacje w spektaklu „Powidoki” – Ninie Czerkies za rolę Katarzyny Kobro oraz Mariuszowi Wojciechowskiemu za postać Władysława Strzemińskiego.
Ponadto jury przyznało honorowe wyróżnienia aktorskie: dla Krzysztofa Globisza za rolę Petera Stockmanna w spektaklu „Wróg ludu”, dla Agnieszki Mandat za postać Marii Jakowlewny w spektaklu „Rosyjskie konfitury” Ludmiły Ulickiej, w reżyserii Krystyny Jandy, oraz dla Krzysztofa Stelmaszyka za kreację Ericha von dem Bacha w spektaklu „Przerwanie działań wojennych” w reżyserii Juliusza Machulskiego.   

Nagrodę Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności przyznano: w kategorii radiowejTomaszowi Manowi za reżyserię i adaptację słuchowiska „Kartoteka” wg dramatu Tadeusza Różewicza, a w kategorii telewizyjnej spektaklowi „Powidoki” w reżyserii Macieja Wojtyszki.

Głównymi organizatorami Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2010” są Polskie Radio, Telewizja Polska i Miasto Sopot. Producentem Festiwalu jest TVP Gdańsk.

« wstecz