X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

„1945 – Rok wojny, rok pokoju” – nowy cykl w Programie 1 Polskiego Radia

Środa, 30 grudnia 2009

Od 1 stycznia na antenie Programu 1 Polskiego Radia rusza nowy, całoroczny cykl audycji historycznych pt. „1945 – Rok wojny, rok pokoju”. Dźwiękowy dziennik autorstwa Doroty Truszczak i Andrzeja Sowy będzie nadawany codziennie, po godz. 12.50.

Rok 1945 był, jak twierdził wybitny publicysta Edmund Omańczyk, jednym z najdziwniejszych w naszych dziejach najnowszych. Był to rok, w którym zakończyła się straszliwa wojna, ale nie nastąpił prawdziwy pokój. Rok przełomowych wydarzeń międzynarodowych (Jałta, Poczdam), mających zasadniczy wpływ na los Polski, która, paradoksalnie, jako kraj zwycięskiej koalicji, straciła 6 mln ludzi i połowę swego terytorium.
Jednakże rok 1945 był dla Polaków nie tylko rokiem przełomu i paradoksów, ale przede wszystkim rokiem spraw zwyczajnych, by nie powiedzieć banalnych. W 1945 roku ludzie rodzili się i umierali, snuli plany na przyszłość i próbowali przyzwyczaić się do nowej,  nieznanej, przyniesionej ze Wschodu rzeczywistości. Naród musiał organizować sobie życie na terytorium powojennej Polski, w nowym systemie politycznym, nawet jeśli nie w pełni ten system akceptował, albo nie akceptował go wcale. O tym, że Polakom przyszło żyć w sowieckiej strefie wpływów zadecydował nie tylko Stalin, ale także, a może przede wszystkim, nasi sojusznicy – Roosevelt i Churchill. Miał rację Stanisław Mikołajczyk twierdząc, że poszczególni obywatele próbowali uciec, wyemigrować, urządzić się w wolnym świecie. Naród jednak nie mógł wyemigrować. Jak mówią autorzy cyklu: „O tych wciąż żywych i budzących skrajne emocje wydarzeniach sprzed 65 lat postaramy się opowiedzieć w 365 audycjach zatytułowanych ”1945 – Rok wojny, rok pokoju”. Przed nami trudne zadanie. Postaramy się wykorzystać wszelkie dostępne źródła historyczne: dokumenty, prasę, relacje świadków oraz uzyskać opinie współczesnych historyków, by jak najpełniej odtworzyć wydarzenia 1945 roku”.

Cykl przypominający wydarzenia sprzed 65 lat będzie kontynuacją kończącego się 31 grudnia br. innego projektu Doroty Truszczak i Andrzeja Sowy – „1939 – rok pokoju, rok wojny”. Audycje „1945 – Rok wojny, rok pokoju” ukazywać się będą na antenie Programu 1 Polskiego Radia od 1 stycznia do 31 grudnia 2010, od poniedziałku do niedzieli.

Zapraszamy do słuchania audycji również za pomocą łącza internetowego: www.polskieradio.pl/sluchaj oraz na strony internetowe Programu 1 Polskiego Radia www.polskieradio.pl/jedynka

« wstecz